بهداشت دهان و دندان در بیمارانی که ابزار ارتودنسی استفاده می کنند.
آوریل 19, 2024

دندانپزشکی زیبایی در طول سال ها شاهد پیشرفت های قبل توجهی بوده است. برخلاف فرایندهای سنتی دندانپزشکی که عمدتاً روی بهداشت دهان و درمان بیماری های دهان تمرکز دارند، دندانپزشکی زیبایی بر بهبود ظاهر دندان ها، دهان و لبخند تأکید دارد. از تغییرات ظریف گرفته تا تغییرات قابل توجه، دامنه این فرایندها گسترده است. بیایید به جادوی این درمان ها بپردازیم.

جادوی سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ستاره درخشانی در حوزه دندانپزشکی زیبایی است. در طول سال ها، عواملی مانند عادات غذایی، برخی داروها یا حتی روند طبیعی پیری می توانند منجر به تغییر رنگ دندان ها شوند. در نتیجه، بسیاری از افراد در آرزوی بازگرداندن درخشندگی لبخند خود هستند. در اینجا نگاهی دقیق تر خواهیم داشت به این فرایند:

 • منشاء تغییر رنگ: لکه های خارجی روی سطح، که تحت عنوان لکه های بیرونی شناخته می شوند، معمولاً توسط غذاها، نوشیدنی ها یا تنباکو ایجاد می شوند. در همین حال، لکه های داخلی که در داخل دندان ایجاد می شوند، می توانند به دلیل داروها، آسیب دیدگی یا برخی بیماری های دوران کودکی باشند. برای درمان مؤثر، تعیین علت اصلی ضروری است.
 • فرایند: یک دندانپزشک حرفه ای با پاکسازی دندان ها برای برداشتن لایه رویی و تارتار شروع می کند. پس از آن، یک عامل سفید کننده استفاده می شود که لکه ها را از بین می برد و دندان ها را چندین درجه روشن تر می کند. برخی از درمان ها نیز از چراغ های LED برای افزایش اثر سفید کنندگی استفاده می کنند.
 • مراقبت های بعدی: پس از درمان، توصیه می شود تا چند روز از غذاها و نوشیدنی ها لکه دار کننده دندان ها خودداری کنید. استفاده از خمیر دندان طراحی شده برای دندان های سفید شده می تواند اثرات را طولانی تر کند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  توربو بایت یا بایت بلاک در ارتودنسی چه کاربردی دارد؟

 

ونیر دندان: تغییر دهنده بازی

ونیرهای دندان که ارتودنسی فوری نامیده می شوند، لبخندهای بی شماری را در سراسر جهان دگرگون کرده اند. ونیرها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا با نیازهای فردی مطابقت داشته باشند، ونیرها راه حل های همه کاره ای هستند که به نگرانی های زیبایی متعدد پاسخ می دهند:

 • انتخاب مواد: ونیرها که به طور معمول از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته می شوند، برای تقلید از خواص بازتاب نور دندان های طبیعی ساخته می شوند. ونیرهای پرسلن در برابر لکه ها مقاومت بهتری دارند و دوام بیشتری دارند، اما ونیرهای رزین کامپوزیت نازک تر هستند و قبل از قرار دادن به برداشتن سطح کمتری از دندان نیاز دارند.
 • فرآیند اعمال: دندانپزشک با برداشتن مقدار کمی مینا از سطح دندان شروع می کند. سپس قالب ها برای طراحی سفارشی ونیرها گرفته می شوند. پس از آماده شدن، ونیرها با استفاده از یک رزین حساس به نور روی دندان ها چسبانده می شوند و سپس با نور کیور مخصوص سخت می شوند.
 • طول عمر و مراقبت: ونیرهای دندانی با بهداشت و مراقبت مناسب دهان، می توانند بیشتر از یک دهه دوام بیاورند. پرهیز از غذاهای سفت و استفاده از محافظ دهان در طول ورزش می تواند از ونیرها در برابر لب پر شدن یا شکستن محافظت کند.
ونیر دندان

ونیر دندان

بوتاکس: نه فقط برای چین و چروک

بوتاکس که معمولاً با صاف کردن چین و چروک ها و خطوط ریز همراه است، اکنون راه خود را به سمت درمان های دندانپزشکی هموار کرده است و دیدگاه جدیدی در مدیریت برخی از بیماری های دهان ارائه می دهد:

 • موارد استفاده دندانپزشکی: دندانپزشکان از تزریق بوتاکس برای کاهش علائم اختلالات TMJ (اختلال مفصل فکی – گیجگاهی) که شامل درد فک، سر درد و گوش درد هستند، استفاده می کنند. علاوه بر این، بوتاکس در کاهش دندان قروچه مؤثر بوده است، وضعیتی که در آن افراد ناآگاهانه، اغلب در هنگام خواب، دندان های خود را به هم می سایند یا فشار می دهند.
 • چگونه عمل می کند: بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلاتی که در آن تزریق می شود، عمل می کند. در کاربردهای دندانپزشکی از انقباضات غیر ارادی عضلات فک جلوگیری می کند و در نتیجه درد را کاهش داده و از سایش بیشتر دندان ها جلوگیری می کند.
 • مدت زمان و نگهداری: اثرات بوتاکس برای درمان های دندانی حدود سه تا شش ماه باقی می مانند. برای حفظ فواید و نظارت بر سلامت کلی نواحی تحت درمان، پیگیری های منظم توصیه می شوند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کاربرد محافظ دندان های مختلف

الاینرهای شفاف ارتودنسی: انقلاب نامرئی

الاینرهای شفاف، یک جهش نوآورانه در درمان های ارتودنسی، نحوه درک افراد از هم ترازی دندان ها را متحول کرده است. الاینرهای شفاف نه تنها جایگزین شفافی برای بریس های سنتی هستند، بلکه رویکردی مدرن و سفارشی برای صاف کردن دندان ها ارائه می کنند:

 • فناوری محور: آنها از یک سری الاینرهای سفارشی و شفاف تشکیل شده اند که از پلاستیک نرم و انعطاف پذیر ساخته شده اند. این الاینرها با استفاده از فناوری پیشرفته تصویربرداری کامپیوتری سه بعدی طراحی شده اند، و تناسب آنها با همترازی دندان های فرد را تضمین می کنند.
 • راحتی: بر خلاف بریس های فلزی، هیچ لبه تیز یا براکت جداگانه ای وجود ندارد. این باعث می شود بتوان از حداقل بودن ناراحتی برای گونه ها و داخل لب های مطمئن شد. این واقعیت که آنها قابل جابجایی (متحرک) هستند به این معنا است که افراد می توانند به راحتی غذا بخورند، مسواک بزنند و نخ دندان بکشند.
 • جدول زمانی درمان: به طور معمول، بیمار باید هر یک تا دو هفته یک مرتبه الاینرهای خود را عوض کند، در حالی که هر سری الاینر تغییرات جزئی ایجاد می کند. طول مدت درمان تا حد زیادی به پیچیدگی ناهماهنگی بستگی دارد، اما بسیاری از موارد در عرض 12 تا 18 ماه تکمیل می شوند.

باندینگ: رفع سریع

باندینگ دندان یک فرایند همه کاره است که به نگرانی های زیبایی مختلف، از پر کردن شکاف بین دندان ها گرفته تا ترمیم دندان های لب پر شده یا ترک خورده، رسیدگی می کند. این ترکیبی از هنر و علم است که جذابیت زیبایی لبخند را افزایش می دهد:

 • تفاوت های ظریف فرایند: باندینگ دندان از رزین کامپوزیت همرنگ دندان استفاده می کند. ابتدا سطح دندان زبر می شود و از مایع زبر کننده استفاده می شود. این ماده به چسبندگی بهتر عامل باندینگ کمک می کند. سپس رزین کامپوزیت قرار داده می شود و به شکل دلخواه شکل داده می شود.
 • تغییر شکل فوری: یکی از مهم ترین مزایای باندینگ دندانی، فوری بودن نتایج است. اکثر فرایندها را می توان در یک جلسه و بدون برداشتن حداقل مینای دندان تکمیل کرد.
 • مراقبت و طول عمر: در حالی که باندینگ دندان می تواند چندین سال دوام داشته باشد، اجتناب از عاداتی مانند جویدن خودکار یا جویدن ناخن ضروری است، زیرا این عادات می توانند باعث لب پر شدن مواد شوند. چکاپ ها و پاکسازی های منظم نیز تضمین می کنند که باندینگ در شرایط مطلوب باقی می ماند.
باندینگ

باندینگ

کلینیک های دندانپزشکی: مقصد شما برای تغییر شکل لبخند

عازم سفری به سمت لبخندی روشن تر و مطمئن تر هستید؟ دندانپزشکان مختلف می توانند پاسخگوی شما باشند. با مشاوره های بدون دردسر همراه با گزینه های مالی انعطاف پذیر موجود، دستیابی به لبخند رویایی شما نه تنها به یک امکان بلکه به یک واقعیت لذت بخش تبدیل شده است. در هر کلینک یا مطب دندانپزشکی اقدام به انجام فرایندهای دندانپزشکی زیبایی کنید، تیم اختصاصی آنها منتظر تغییر لبخند شما هستند. در دندانپزشکی زیبایی هر روشی فراتر از درمان است. این یک سفر به سمت اعتماد به نفس است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا همه افراد بعد از درمان با اینویزیلاین جراحی پیوند لثه نیاز دارند؟
0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر پس از طی دوره راهنمايي،دبیرستان و پیش دانشگاهی در مدارس استعدادهای درخشان (تيزهوشان) با کسب رتبه ممتاز در کنکور سراسری سال 1382 وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شد و در سال 1388 با کسب مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان فارغ التحصیل گردید. در ادامه در سال 1391 با قبولی در آزمون دستیاری دندانپزشکی، دوره تخصصی را در گرایش " ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت " در دانشگاه علوم پزشكي قزوين آغاز نمود و پس از اتمام اين دوره 4 ساله، موفق به اخذ بورد تخصصي ارتودنتیکس گردید. ایشان از سال 1395 به عنوان استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مشغول به فعاليت بوده و علاوه بر فعالیت های پژوهشی-آموزشی،در مطب شخصی خود در شهر اردبیل مشغول خدمت رسانی به هموطنان عزیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code