آیا اینویزیلاین می تواند باعث سر درد شود؟
ژوئن 12, 2023
کاربردهای لیزر دندانپزشکی برای درمان ارتودنسی
جولای 4, 2023

علیرغم تئوری های بی اساس، فلوراید این قدرت را دارد که دندان های شما را قوی تر کند.

اگر بخواهید وارد مطب دندانپزشکی شوید، ممکن است بین افرادی که مخالف استفاده از فلورایدتراپی هستند و افرادی که مایل به انجام آن هستند، شکاف بزرگی پیدا کنید.

اما بسیاری از استدلال هایی که علیه فلوراید هستند ریشه در این ترس دارند که نخستین بار چگونه کشف شد و سپس چگونه وارد منبع آب شهری ایالات متحده شد. همراه با این واقعیت که فلوراید در مراحل اولیه و نوجوانی کودک بسیار مفید است، اغلب این پرسش مطرح می شود که آیا فلوراید برای شما و فرزندانتان مفید است یا نه.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ترکیب معدنی طبیعی است که در آب و خاک یافت می شود. همچنین در غذاها و نوشیدنی ها با غلظت های مختلف وجود دارد. فلوراید با مقاوم تر کردن کل سطح دندان در برابر حملات اسیدی باکتری هایی که در پلاک روی دندان های شما زندگی می کنند، از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

فلوراید همچنین باعث تقویت مجدد مواد معدنی می شود، فرآیندی که مواد معدنی مانند کلسیم را دوباره به دندان های شما اضافه می کند. رمینرالیزیشن به ترمیم پوسیدگی اولیه قبل از ایجاد حفره (سوراخ) در دندان کمک می کند.

فلوراید چیست

فلوراید چیست

توطئه فلوراید

یک جستجوی سریع اینترنتی، تئوری های توطئه زیادی را در مورد فلوراید و نحوه ورود آن به منبع آب در ایالات متحده آشکار می کند؛ از کاهش ضریب هوشی و آسیب مغزی گرفته تا روش دولت برای کنترل ذهن توده ها، تئوری های زیادی برای غربال کردن وجود دارند. اما در هسته هر یک از آنها، ترس واقعی از سمی بودن فلوراید را خواهید دید.

بعضی از افراد وقتی برای مراقبت های روتین دندانپزشکی خود مراجعه می کنند، از ترس اینکه ممکن است فلوراید به بدن آنها آسیب برساند، درخواست می کنند که برای آنها فلورایدتراپی انجام نشود. اما مانند هر چیز دیگری، حتی چیزهایی که به طور طبیعی در بدن شما ساخته می شوند، فلوراید خوب، خوب است و در مقادیر اندک توصیه می شود.

درست است که می توانید فلوراید زیادی داشته باشید، اما در اکثر موارد، باعث بروز مشکلات ناخواسته زیبایی می شود که ما در اینجا اندکی به آنها خواهیم پرداخت. اما بر اساس انجمن دندانپزشکی آمریکا، برای اینکه کسی سمیت واقعی فلوراید را با بیماری جدی یا تهدید کننده زندگی تجربه کند، به ازای هر کیلوگرم وزن بدن لازم است 5 لیتر آب نوشیده شود. این این معنا که برای یک فرد بزرگسال با وزن 155 پوند، شما باید تقریباً 120 گالن آب را به طور همزمان بنوشید. شما باید این مقدار آب بنوشید، و احتمالاً قبل از اینکه به دلیل مصرف فلوراید بیش از حد بمیرید، از نوشیدن آب زیاد خواهید مرد.

مقدار مجاز توصیه شده ملی برای فلوراید در آب آشامیدنی 7/0 میلی گرم در لیتر است. اگر سیستم آب چاه دارید، باید مطمئن شوید که آزمایش های سالانه را انجام می دهید تا اطمینان حاصل کنید که کیفیت آب شما در حد مطلوب است. اما برای 73 درصد از ایالات متحده، این کار از قبل برای آنها انجام شده است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کویل اسپرینگ و آنچه باید درباره آن بدانید!

بنابراین، چگونه به اینجا رسیدیم، و چرا مردم این تصور غلط را دارند که در مورد فواید فلوراید فریب خورده اند؟

تاریخچه فلوراید

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های (CBC) ایالات متحده، تاریخچه فلورایده کردن آب عمومی از سال 1901 شروع شد، زمانی که یک دندانپزشک کلرادو متوجه یک لکه قهوه ای غیرمعمول یا مینای خال دار روی دندان های چند بیمار خود شد. با این حال، گرچه همان دندان ها لکه داشتند، به نوعی کمتر مستعد پوسیدگی و حفره های دندانی بودند. علت اصلی مشکوک وضعیت آنها وجود یک ماده ناشناخته در منبع آب محلی بود.

در سال 1942، دندانپزشکان علت لک شدن مینای دندان ها را فلوئوروزیس یا قرار گرفتن بیش از حد در معرض مقادیر بالای فلوراید در سال های رشد در دوران کودکی تشخیص دادند. اما به دلیل ویژگی های مقاومت در برابر ایجاد حفره، به نظر می رسید که فلوراید، می تواند یک عنصر مفید در منابع آب باشد، تا زمانی که بتوان آن را در غلظت های پایین کنترل کرد، تا منجر به فلوئوروزیس نشود.

در سال 1945، این نظریه با تنظیم سطح فلوراید به مقادیر مطمئن در منابع آب عمومی، هشت شهر در سراسر میشیگان، نیویورک، ایلینوی و انتاریو، کانادا مورد آزمایش قرار گرفتند. همانطور که انتظار دارید، در مورد فلوراید تردیدهایی وجود داشت، زیرا قبلاً چیزهای زیادی در مورد این عنصر ناشناخته وجود داشت و به این دلیل این هشت شهر برای تست آزمایشی مورد استفاده قرار گرفتند که بتوان مشاهده کرد که آیا کنترل می شد چقدر سالم است.

اما در طول 13 تا 15 سال، پوسیدگی در بین کودکان در آن جوامع بین 50 تا 70 درصد کاهش یافت و ثابت کرد که فلوراید در کاهش یا توقف پوسیدگی دندان مؤثر است.

در سال 1962، به دلیل مزایای فلوراید، فلورایده کردن آب به طور گسترده ای در سراسر ایالات متحده انجام شد. این امر امروزه همچنان صدق می کند.

فلورایده کردن یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از پوسیدگی در یک جامعه به طور کلی است. با فلورایده کردن منبع آب، به جای اینکه همه افراد را به کلینیک ببریم تا دندان های آنها را به صورت جداگانه فلورایده کنند، می توانیم از منبع به یک مشکل بهداشت عمومی رسیدگی کنیم.

فلوراید چیست

فلوراید چیست

مزایای فلوراید

دهان شما، محیطی برای رشد باکتری ها، اسید و بزاق، مدام در حال پوسیدگی و ترمیم طبیعی است. برخی از باکتری هایی که داخل دهان شما زندگی می کنند، با تغذیه از ذرات مواد غذایی و نوشیدنی های باقی مانده در طول روز، اسید تولید می کنند. سپس آن اسید داخل دهان شما انباشته می شود و مواد معدنی مهم را از مینای دندان های شما، لایه بیرونی محافظ دندان های شما، تخلیه می کند. برای جایگزینی مواد معدنی از دست رفته، بدن شما کلسیم و فسفات ها را از بزاق شما خارج می کند و آنها را در مینای دندان های شما رسوب می دهد تا از دندان های شما محافظت کند.

پس، در این فرآیند فلوراید کجا کمک می کند؟ خوب، دو نوع فلوراید وجود دارد:

  • فلوراید موضعی: موجود در خمیر دندان، دهانشویه ها و ژل ها، فلوراید موضعی مینای دندان های موجود شما را می پوشاند.
  • فلوراید سیستمیک: فلوراید سیستمیک که در آب و غذاهایی مانند کشمش، صدف و شراب یافت می شود، بلعیده یا هضم می شود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کاربردهای لیزر دندانپزشکی برای درمان ارتودنسی

هر دو نوع فلوراید به روش های متفاوتی عمل می کنند، اما مزایای زیر را دارند:

از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

هنگامی که از فلوراید موضعی استفاده می کنید، توسط مینای دندان های شما جذب می شود. این فلوراید قوی تر از مواد معدنی اولیه از دست رفته به دلیل انباشته شدن اسید و باکتری است.

دندانپزشک بعد از تمیز کردن دندان ها، وارنیش فلوراید را روی دندان ها اعمال می کند، اما نباشد قورت داده شود. فلوراید فقط روی سطح دندان های شما قرار داده می شود و جذب دندان می شود تا از ایجاد حفره های موضعی جلوگیری کند.

فلوراید سیستمیک، باقی مانده از آب آشامیدنی و سایر مواد غذایی، در بزاق شما می نشیند، که به طور مداوم دندان های شما را در طول روز غوطه ور می سازد. این فلوراید سیستمیک مانند یک پوشش مشابه فلوراید موضعی عمل می کند. مهم تر از آن، فلوراید سیستمیک از سن 6 ماهگی تا 16 سالگی که ساختار واقعی دندان های شما در حال شکل گیری هستند وارد آنها می شوند.

فلورایدی که بلعیده می شود برای نوجوانان و کودکان هنگام رشد دندان های دائمی آنها مفید است، زیرا این همان جایی است که در واقع به دندان در حال رشد وارد می شود.

از دندان ها در برابر حفره ها محافظت می کند.

اگر دندان هایتان را مسواک نمی زنید یا نخ دندان نمی کشید، ترکیب باکتری ها، اسید و بزاق یک لایه چسبناک به نام پلاک در امتداد سطح دندان های شما تشکیل می دهد. این پلاک که در نهایت سخت می شود و به تارتار غیرقابل برداشت تبدیل می شود، در طول زمان باعث پوسیدگی شدید دندان یا آسیب دائمی به شکل حفره ها، شکاف ها یا ضایعاتی به نام کرم خوردگی می شود.

به همین دلیل مهم است که دندان های خود را دو مرتبه در روز مسواک بزنید. و اگر از خمیر دندان یا دهانشویه ای استفاده می کنید که حاوی فلوراید است، نه تنها مینای دندان های خود را از هر گونه باکتری ایجاد کننده حفره پاک می کنید، بلکه دندان های خود را تقویت نیز می کنید.

اگر به زدن فلوراید به دندان های خود ادامه دهید، آنها استحکام خود را حفظ خواهند کرد، اما اگر به مرور زمان استفاده از فلوراید موضعی را متوقف کنید، مؤثرتر خواهد بود. هنگامی که یک حفره به حدی برسد که به درمان نیاز داشته باشد، برای معکوس کردن آن حفره، برای استفاده از فلوراید یا هر چیز دیگر خیلی دیر شده است.

در برابر اسید مقاوم است.

علت اصلی حفره های دندانی، تمام اسیدی است که درون پلاک ها جای می گیرد. اگر دندان های شما به دلیل فلوراید سیستمیک و محکم بودن لایه بیرونی خود در نتیجه فلوراید موضعی، پایه محکمی داشته باشند، برای متوقف کردن اسید قبل از ایجاد حفره یا ایجاد حساسیت ناخواسته در دندان ها، دو برابر محافظت لازم را دارید.

وقتی فلوراید به درون دندان جذب می شود، آن را در برابر فرسایش ناشی از اسید و همچنین پوسیدگی مقاوم می کند.

فلوراید چیست

فلوراید چیست

اگر بیشتر آب بطری بنوشیم چه می شود؟

اگر بیشتر آب شما به صورت بطری باشد، فلوراید ارزشمند موجود در آب لوله کشی را از دست داده اید که به محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی کمک می کند. در بیشتر موارد، غلظت فلوراید در آب بطری (حتی در برخی که فلوراید دار هستند) کمتر از محدوده توصیه شده است، که محدوده ایده آل برای جلوگیری از پوسیدگی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا داشتن دندان های روی هم نشانه خوش شانسی است؟

اگر بیشتر آب بطری می نوشید، با دندانپزشک خود در مورد مکمل های فلوراید (قرص یا قطره)، دهانشویه های حاوی فلوراید یا ژل های فلوراید موضعی صحبت کنید.

آیا کودکان به فلوراید حساسیت بیشتری دارند؟

فلوراید به راحتی در مینای دندان جذب می شود، مخصوصاً در دندان های در حال رشد کودکان. در کودکان خردسال، مصرف بیش از حد فلوراید می تواند باعث فلوئوروزیس دندانی شود، که معمولاً یک تغییر رنگ یا لکه دار شدن مینای دندان است که به صورت لکه ها و خطوط سفید گچی یا مینای لکه دار و قهوه ای روی دندان ها قابل مشاهده است.

والدین باید استفاده از خمیردندان، دهانشویه و مکمل های فلوراید را در کودکان خردسال تحت نظر داشته باشند تا مطمئن شوند که آنها بیش از حد مصرف نمی کنند. با دندانپزشک خود در مورد مقدار مناسب خمیر دندان برای استفاده یا دوز مناسب مکمل فلوراید مشورت کنید.

اگر در مورد سطح فلوراید آب آشامیدنی خود نگران هستید، با اداره آب محلی یا تأمین کننده آب تماس بگیرید. اگر منبع شما یک چاه خصوصی است، برای اطمینان از اینکه سطح فلوراید در محدوده مناسب است، از بخش بهداشت محلی یا شهرستان خود درخواست آزمایش محتوای فلوراید را کنید.

فلوراید در منزل

نوشیدن آب حاوی فلوراید خوب است، بخصوص برای کودکان 3 تا 16 ساله که دندان های آنها  هنوز در حال رشد است و به فلوراید سیستمیک نیاز دارند. دندانپزشک ها به عنوان یک اقدام اضافی، درمان های فلوراید را در طول جلسات تمیز کردن شش ماه یک بار برای کودکان 3 تا 16 ساله و افراد بزرگسالی توصیه می کند که دندان های آنها حفره دارند یا مشکلات حساسیت را تجربه می کنند.

برای افرادی که تشعشع یا شرایطی مانند سندرم شوگرن Sjogren’s syndrome داشته اند که باعث خشکی دهان می شود و آنها را مستعد پوسیدگی می کند، می توانیم تری هایی بسازیم که شب ها ژل فلوراید در آن قرار می دهند و آن را روی دندان های خود قرار می دهند تا به تقویت دندان های آنها کمک کند تا از آنها در برابر پوسیدگی محافظت کند. فلوراید را می توانید در خمیردندان های بدون نسخه و دهانشویه های حاوی فلوراید دریافت کنید، همچنین دندانپزشک شما ژل های فلوراید قوی، خمیردندان و دهانشویه های تجویزی را برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی در جمعیت های پرخطر معرفی خواهند کرد.

به طور کلی، دندانپزشک ها مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید را دو مرتبه در روز، و استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید را یک مرتبه در روز توصیه می کنند. آنها درمان های مشابهی را برای کودکانی توصیه می کنند که به اندازه کافی بزرگ هستند که دهانشویه ها را بدون بلعیدن روی دندان بمالند، معمولاً ۶ سال به بالا.

جایگزین های زیادی برای فلوراید وجود دارند که به صورت آنلاین به فروش می رسند، اما هیچ چیز از نظر بالینی برای تقویت دندان های شما یا جایگزینی فلوراید واقعی ثابت نشده است.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر پس از طی دوره راهنمايي،دبیرستان و پیش دانشگاهی در مدارس استعدادهای درخشان (تيزهوشان) با کسب رتبه ممتاز در کنکور سراسری سال 1382 وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شد و در سال 1388 با کسب مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان فارغ التحصیل گردید. در ادامه در سال 1391 با قبولی در آزمون دستیاری دندانپزشکی، دوره تخصصی را در گرایش " ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت " در دانشگاه علوم پزشكي قزوين آغاز نمود و پس از اتمام اين دوره 4 ساله، موفق به اخذ بورد تخصصي ارتودنتیکس گردید. ایشان از سال 1395 به عنوان استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مشغول به فعاليت بوده و علاوه بر فعالیت های پژوهشی-آموزشی،در مطب شخصی خود در شهر اردبیل مشغول خدمت رسانی به هموطنان عزیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code