ضربه گیر لب یا لیپ بامپر برای جلوگیری از آسیب ارتودنسی
جولای 30, 2022
کاربرد محافظ دندان های مختلف
آگوست 21, 2022

یکی از دلایل دندان درد بسیار دردناک، آبسه دندان است. آبسه دندان زمانی رخ می دهد که پالپ، بافت نرم داخل کانال ریشه، از بین می رود (می میرد) و ملتهب می شود. این به باکتری ها اجازه می دهد تا وارد پالپ شوند و ریشه دندان را عفونی کنند. سپس ممکن است یک پاکت چرک در اطراف ریشه تشکیل شود و آبسه ایجاد کند.

این مقاله به بررسی علل و علائم آبسه دندان می پردازد. زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید و همچنین نحوه تشخیص و درمان آبسه دندان را پوشش می دهد.

انواع آبسه

آبسه ها می توانند به دلایل مختلف در نقاط مختلفی در اطراف دندان ایجاد شوند و دندان درگیر و همچنین استخوان اطراف و گاهی اوقات دندان های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار دهند. سه نوع عفونت دندان می تواند باعث بروز آبسه شود:

 • لثه: این عفونت در لثه ایجاد می شود. معمولاً روی دندان یا ساختارهای پیرامون تأثیر نمی گذارد.
 • پری اپیکال: آبسه پری اپیکال عفونتی است که در نوک ریشه ایجاد می شود. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که باکتری ها می توانند از طریق شکستگی یا حفره به داخل دندان به پالپ گسترش یابند. پالپ داخلی ترین بخش دندان است که حاوی اعصاب و عروق خونی است. هنگامی که باکتری ها به پالپ حمله می کنند، می توانند به نوک ریشه دندان گسترش یابند و باعث گسترش عفونت به استخوان و در نهایت منجر به بروز آبسه شوند.
 • پریودنتال: این عفونت از استخوان و بافت هایی که دندان را حمایت می کنند آغاز می شود. آبسه پریودنتال معمولاً ناشی از پریودنتیت یا بیماری لثه است و در بین افراد بزرگسال شایع تر است.
آبسه دندان

آبسه دندان

علائم آبسه دندان

شایع ترین علامت آبسه دندان درد در استخوان اطراف دندان است. همچنین ممکن است ورم لثه یا درد هنگام جویدن داشته باشید. ممکن است درد دندان شما یکی از این حالت ها را داشته باشد:

 • درد ناشی از جویدن یا ضربان دار.
 • درد تیز یا تیر کشنده.
 • درد مداوم یا دردی که فقط هنگام جویدن ایجاد می شود.
 • دردی که به استخوان فک، گردن یا گوش منعکس می شود.

سایر علائم عفونت دهان عبارتند از:

 • لق شدن دندان.
 • ناحیه متورم در فک بالا یا پایین.
 • دندان های شما ممکن است به گرما، سرما و فشار ناشی از جویدن حساس باشند.
 • ممکن است دچار تب شوید.
 • ممکن است در صورت، گونه و غدد لنفاوی فک یا گردن خود ورم داشته باشید.
 • لثه های شما ممکن است قرمز و متورم باشد.
 • اگر آبسه پاره شود، ممکن است ترشحات بد مزه و بد بوی داخل دهان شما تخلیه شوند و یک زخم باز داشته باشید که ترشح دارد.
 • آبسه اگر درمان نشود، درد می تواند شدید و اغلب طاقت فرسا شود.
 • ناراحتی عمومی، ناراحتی یا احساس بیماری.

بسیاری از افرادی که دندان درد دارد، درد را در یک ناحیه از دهان خود گزارش می دهند، اما مطمئن نیستند که کدام دندان باعث بروز آن شده است. شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا بفهمید درد از کجا می آید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا می توان دندان ها را همزمان با استفاده از براکت های ارتودنسی سفید کرد؟

علل بروز آبسه دندان

برخی از مواردی که می توانند باعث ایجاد آبسه دندان دردناک شوند عبارتند از:

 • پوسیدگی دندان درمان نشده
 • دندان یا پر شدگی ترک خورده یا شکسته
 • عفونت لثه، بویژه در بیماری لثه پیشرفته

دهان شما همیشه دارای باکتری است، اما توسط مینای محکم دندان از دندان ها دور نگهداشته می شود. اگر پوسیدگی دندان باعث فرسایش مینای دندان شما شود یا دندان شما ترک خورده باشد، باکتری ها می توانند وارد پالپ زنده داخل دندان شوند. سیستم ایمنی بدن شما شروع به مقابله می کند و گلبول های سفید خون را برای از بین بردن باکتری ها ارسال می کند. چرک در اثر گلبول های سفید، بافت مرده و باکتری ها تشکیل می شود.

هیچ فضای اضافی داخل دندان سخت شما وجود ندارد، بنابراین سعی می کند از نوک ریشه دندان در فک تخلیه شود. یک پاکت پر از چرک می تواند در نوک ریشه ایجاد شود. آبسه می تواند در یک عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس دندان ظاهر شود. فشار و التهاب ناشی از این آبسه می تواند بسیار دردناک باشد.

چه کسانی دچار عفونت دندان می شوند؟

درصورت داشتن شرایط زمینه ای زیر، احتمال بروز عفونت و آبسه دندان در ا افزایش خواهد یافت:

 • سیگاری بودن: احتمال ابتلا به عفونت دندان در افراد سیگاری دو برابر افراد غیرسیگاری است.
 • داشتن خشکی دهان: با اندک بودن مقدار بزاق، باکتری ها داخل دهان رشد می کنند.
 • داشتن بهداشت دهان و دندان ضعیف: مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و انجام پاکسازی های تخصصی دندان به طور منظم باعث کاهش باکتری ها می شود.
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف: بیماری ها یا داروها می توانند پاسخ ایمنی شما را کاهش دهند و مبارزه با میکروب ها را دشوارتر کنند.

خلاصه

همیشه باکتری داخل دهان شما وجود دارد. اگر دندان شما آسیب ببیند یا پوسیده شود، آن باکتری می تواند ریشه دندان شما را آلوده کند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما تلاش می کند با عفونت مبارزه کند، یک آبسه در ریشه ایجاد می شود. علائم شایع عبارتند از دندان درد، دندان های حساس و لثه های متورم.

آبسه دندان

آبسه دندان

عوارض عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان در صورت عدم درمان می تواند به استخوان فک، بافت های نرم صورت و گردن و فراتر از آن سرایت کند. در موارد بسیار نادر، عفونت می تواند به قلب (اندوکاردیت) و مغز (مننژیت باکتریایی) برود.

آبسه دندان چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر دندان درد یا هر نشانه دیگری از آبسه دندان دارید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. لازم است قبل از بروز هر مشکلات بزرگتری تحت درمان قرار بگیرید. اگر آبسه پاره شود ممکن است مقداری از درد شما تسکین یابد. اما خواه اینطور شود یا خیر، عفونت می تواند در فک شما منتشر شود.

دندانپزشک دندان های شما را معاینه خواهد کرد و محل آبسه را پیدا خواهد کرد. ممکن است دندانپزشک شما برای مشاهده محل دقیق آبسه و اینکه آیا عفونت گسترش یافته است یا خیر، به عکس رادیوگرافی دندانی با اشعه ایکس یا حتی سی تی اسکن نیاز داشته باشد.

تست ضربه و فشار نیز انجام می شوند. دندانی که دارای آبسه است اغلب به لمس یا فشار حساس است.

تست دما به دندانپزشک شما کمک می کند تا سلامت بافت های پالپ شما را تشخیص دهد.

آبسه دندان

آبسه دندان

درمان آبسه

آبسه دندان معمولاً با درمان ریشه یا جراحی اندودانتیک درمان می شود. دندانپزشک ابتدا باکتری ها را از کانال های خالی داخل دندان شما خارج خواهد کرد. سپس کانال های ریشه را پاکسازی خواهد کرد، شکل خواهد داد و پر خواهد کرد و در نهایت فضا را سیل (پلمپ یا مهر و موم) خواهد کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نگاهی به ایمپلنت های دندانی اندوستیل

بعداً به دندانپزشک خود مراجعه خواهید کرد، روکش دندانی را روی دندان شما قرار خواهد داد تا از آن محافظت کند و عملکرد کامل آن را احیاء کند. پس از ترمیم جدید، دندان باید عملکردی مانند هر دندان دیگری داشته باشد.

در صورت امکان، دندانپزشک شما یک برش کوچک در آبسه ایجاد می کند تا چرک را تخلیه کند. گاهی اوقات یک زهکش لاستیکی کوچک برای باز نگه داشتن ناحیه برای تخلیه چرک در کنار آبسه گذاشته می شود.

در برخی موارد، دندان را نمی توان نجات داد. دندانپزشک شما باید دندان عفونی را بکشد و آبسه را تخلیه کند تا عفونت از بین برود. اگر عفونت احتمال گسترده شدن داشته باشد یا اگر سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید ممکن است به شما آنتی بیوتیک داده شود. اگر عفونت محدود به ناحیه آبسه باشد، بسیاری از شما نیازی به آنتی بیوتیک ندارید، اما گاهی اوقات دندانپزشک شما ممکن است آنها را برای کمک به درمان دندان شما توصیه کند. مهم است بدانید که گرچه این دارو ممکن است به مبارزه با باکتری های باقی مانده کمک کند، اما از شر عامل عفونت که دندان آسیب دیده است خلاص نخواهد شد.

تسکین درد برای آبسه دندان

دندان درد ناشی از آبسه ممکن است بیاید و برود، اما اگر درد فروکش کرد، فریب نخورید.

تا زمانی که نتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، در اینجا چند راه برای تسکین دندان درد ناشی از آبسه دندان یا عفونت دندان وجود دارند:

 • از خوردن خوراکی ها و نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی داغ اجتناب کنید. از آنجا که لایه عاج دندان احتمالاً توسط پوسیدگی دندان مورد هجوم قرار گرفته است، دماهای خیلی زیاد ممکن است باعث درد شوند. از نوشیدنی های سرد، آبمیوه ها، بستنی ها، قهوه، چای یا سوپ های داغ دوری کنید. اینها ممکن است باعث تحریک عاج دندان شوند که اکنون در معرض محیط دهان قرار گرفته است و منجر به بروز درد شدید شود.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که قند بسیار بالایی دارند یا بسیار اسیدی هستند اجتناب کنید. خوراکی های اسیدی معمول عبارتند از نوشابه یا آبمیوه ها. آنها pH داخل دهان را کاهش می دهند و باعث می شوند لایه ای از مواد معدنی که از دندان های شما محافظت می کند فرسوده شود (دمینرالیزیشن demineralization). دندان های دارای آبسه دندانی بسیار حساس هستند، بنابراین باید از هرگونه تغییر در pH اجتناب شود.
 • از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. اکثر دندان دردها ناشی از التهاب هستند، بنابراین مسکنی که التهاب را کاهش می دهد ممکن است کمک کند. هرگز داروی مسکن را روی دندان یا بافت لثه قرار ندهید، زیرا ممکن است بافت را بسوزاند.
 • بین دندان هایی که درد دارند را نخ دندان بکشید. خارج کردن ذرات غذا و پلاک ممکن است به کاهش درد ناشی از دندان درد کمک کند. این کار ممکن است به کاهش التهاب در ناحیه پریودنتال کمک کند، جایی که درد به بقیه دندان عفونی منتقل می شود.
 • حفره دندان را به طور موقت پلمپ کنید. برخی از داروخانه ها مواد پرکننده موقت بدون نسخه ای دارند که ممکن است برای پلمپ کردن موقت حفره ایجاد شده در اثر پوسیدگی یا ترک خوردگی دندان استفاده شوند.
 • با سر بالا آمده بخوابید. بالا آوردن زیر سر هنگام استراحت ممکن است درد دندان درد را کاهش دهد.
 • دهان را با آب گرم و نمک شستشو دهید. اگر آبسه ناشی از عفونت لثه باشد، شستشوی دهان با آب گرم نمک دو تا سه مرتبه در روز ممکن است به تسکین دندان درد کمک کند. آب نمک به عنوان یک ضد عفونی کننده برای حذف باکتری ها از ناحیه عفونی عمل می کند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا قبل از دریافت بریس باید همه دندان های شیری کودک افتاده باشند؟

خلاصه

هر چه مدت زمان بیشتری برای درمان آبسه صبر کنید، احتمال بروز عوارض جدی بیشتر می شود. ممکن است دندانی که می توانست نجات داده شود را از دست بدهید، و در معرض خطر بروز یک عفونت پیشرفته قرار دارید.

سخن پایانی

آبسه دندان می تواند پس از ترک خوردن دندان یا شروع پوسیدگی در آن ایجاد شود. باکتری های طبیعی داخل دهان شما می توانند به درون پالپ دندان شما نفوذ کنند و ریشه آن را عفونی کنند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما سعی می کند عفونت را پاکسازی کند، یک پاکت پر از چرک تشکیل می شود. این آبسه باعث بروز درد، تورم و دیگر علائم عفونت مانند تب می شود.

برای برطرف کردن آبسه دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است برای نجات دندان خود به یک درمان ریشه نیاز داشته باشید. اگر به سرعت آبسه را درمان نکنید، ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد شوند، و ممکن است نیاز باشد دندان کشیده شود.

آیا عفونت دندان خود به خود از بین می رود؟

به محضی که دچار دندان درد شدید، بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آبسه دندان چیزی نیست که به صورت خود به خود از بین برود. اگر عفونت باعث از بین رفتن پالپ داخل دندان شود، ممکن است دندان درد شما متوقف شود. درد متوقف می شود زیرا عصب دیگر کار نمی کند، بنابراین ممکن است قادر نباشید آن را احساس کنید. با این حال، باکتری به گسترش و تخریب بافت اطراف ادامه خواهد داد. اگر علائم عفونت دندان دارید، حتی اگر دیگر درد ندارید، به دندانپزشک مراجعه کنید. با تشخیص و درمان مشکل، خود را از روزها تا هفته ها درد کشیدن نجات خواهید داد تا بتوانید دوباره بدون درد لبخند بزنید.

آبسه دندان

آبسه دندان

پرسش های متداول در مورد آبسه دندان

آبسه پری آپیکال چیست؟

آبسه پری آپیکال آبسه دندانی است که در انتهای دندان ظاهر می شود. این نوع آبسه می تواند علائمی مشابه آبسه پریودنتال ایجاد کند، که در آن آبسه در لثه ها ظاهر می شود. درمان ممکن است بر اساس شدت آبسه و محل آن متفاوت باشد.

آیا احتمال مرگ در اثر عفونت دندان وجود دارد؟

آری، ممکن است در اثر عفونت دندان فوت کنید. به دلیل استفاده مؤثر از آنتی بیوتیک ها و پرسنل ماهری که می توانند به سرعت این مشکل را درمان کنند، این امر در بسیاری از کشورها غیر معمول است. از سال 2007 حداقل چهار مورد وجود داشته است که در آن عفونت دندان تهدید کننده زندگی بوده است. هر یک از این چهار نفر برای دریافت درمان نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان داشتند، اما بین 7 تا 15 روز پس از پذیرش مرخص شدند.

اگر آبسه دندان خود به خود ترکید چه باید کرد؟

اگر آبسه دندان خود به خود باز شد، باید فوراً به یک پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر هر گونه چرک داخل آن به بیرون نشت کرده باشد، آبسه همچنان مستعد عفونت بیشتر است. درمان سریع می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کند.

آیا می توان از آبسه دندان جلوگیری کرد؟

شما با مراجعه منظم به دندانپزشک و انجام معاینات و پاکسازی منظم دندان، می توانید خطر ایجاد آبسه دندان را کاهش دهید. همچنین در صورت لق شدن یا ترک خوردن دندان مهم است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بهداشت دهان و دندان برای سلامت دندان بسیار مهم است. روزی دو مرتبه در منزل مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر پس از طی دوره راهنمايي،دبیرستان و پیش دانشگاهی در مدارس استعدادهای درخشان (تيزهوشان) با کسب رتبه ممتاز در کنکور سراسری سال 1382 وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شد و در سال 1388 با کسب مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان فارغ التحصیل گردید. در ادامه در سال 1391 با قبولی در آزمون دستیاری دندانپزشکی، دوره تخصصی را در گرایش " ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت " در دانشگاه علوم پزشكي قزوين آغاز نمود و پس از اتمام اين دوره 4 ساله، موفق به اخذ بورد تخصصي ارتودنتیکس گردید. ایشان از سال 1395 به عنوان استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مشغول به فعاليت بوده و علاوه بر فعالیت های پژوهشی-آموزشی،در مطب شخصی خود در شهر اردبیل مشغول خدمت رسانی به هموطنان عزیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code