چرا دندان آبسه می کند؟
آگوست 3, 2022
نگاهی به ایمپلنت های دندانی اندوستیل
سپتامبر 5, 2022

تصور کنید اگر ناگهان یک یا دو دندان جلوی خود را از دست بدهید چه می شود. لبخند زدن، صحبت کردن، غذا خوردن- همه چیز ناگهان تحت تأثیر قرار می گیرد. اینکه بدانید چگونه از صدمات وارده به دهان و صورت خود جلوگیری کنید، بویژه در صورت شرکت در ورزش های گروهی یا سایر فعالیت های تفریحی، مهم است.

محافظ های دهان که محافظ دندان نیز نامیده می شوند، برای پوشاندن دندان ها استفاده می شوند و  به کاهش ضربه به صورت کمک می کنند و خطر شکستگی دندان ها و صدمات به لب ها، زبان، صورت یا فک را به حداقل می رسانند. آنها معمولاً دندان های بالایی را می پوشانند و راهی عالی برای محافظت از بافت های نرم زبان، لب ها و پوشش گونه شما هستند. دندان های بالا بیشترین ضربه را تحمل می کنند زیرا جلوتر هستند. دندان های فک پایین کمی محافظت می شوند زیرا عقب تر هستند.

این مقاله دلایل استفاده از محافظ دندان و همچنین نحوه یافتن بهترین محافظ دندان متناسب با نیازهای شما را بررسی خواهد کرد.

انواع محافظ دندان

سه نوع اصلی محافظ دندان وجود دارند که برای محافظت از دندان ها استفاده می شوند: از پیش ساخته، بویل- اند- بایت و سفارشی ساخته شده.

محافظ دندان

محافظ دندان

از پیش ساخته

محافظ دندان های از پیش ساخته در دسترس ترین و مقرون به صرفه ترین نوع محافظ های دندان هستند. این نوع محافظ دندان را می توان از اکثر داروخانه ها یا فروشگاه های لوازم ورزشی خریداری کرد.

این نوع محافظ دندان ها در اندازه های کوچک، متوسط ​​و بزرگ وجود دارند و روی دندان های شما قرار می گیرند. اکثر محافظ های دندان از پیش ساخته فقط دندان های فک بالای شما را پوشش می دهند.

در حالی که محافظ های دندان از پیش ساخته به راحتی یافت می شوند و ارزان هستند، ممکن است بهترین راه حل نباشند. به دلیل محدود بودن گزینه های اندازه های آنها، معمولاً استفاده از آنها برای مدت زمان طولانی ناراحت کننده است و تناسب خوبی ارائه نمی دهند. همچنین صحبت کردن هنگام استفاده از آنها می تواند دشوار شود.

بویل- اند- بایت Boil-and-Bite

محافظ های دندان بویل- اند- بایت (بجوشان و گاز بزن) در یک اندازه عرضه می شوند که شما آنها را متناسب با دندان های خود در می آورید. این شامل جوشاندن محافظ دندان تا زمانی است که نرم شود و سپس آن را روی دندان های جلوی خود قرار داده و گاز بزنید (بایت خود را روی آن قرار دهید). محافظ های دندان بویل- اند- بایت در اکثر داروخانه ها به فروش می رسند و نسبتاً ارزان قیمت هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت های ارتودنسی سنتی یا اینویزیلاین کدام یک برای نوجوانان مناسب تر است؟

برای بدست آوردن بهترین تناسب، بسیار مهم است که دستورالعمل های تولید کننده که همراه با محافظ دندان به شما داده می شوند را دنبال کنید. اگر از بریس های ارتودنسی استفاده می کنید، قبل از امتحان این نوع محافظ دندان، ابتدا با ارتودنتیست خود مشورت کنید؛ این امکان وجود دارد که محافظ دندان در طول فرآیند قالب گیری به بریس های شما گیر کند.

محافظ دندان های سفارشی ساخته شده

این امکان وجود دارد که یک محافظ دندان که به صورت سفارشی توسط دندانپزشک ساخته شده است را استفاده کنید. دندانپزشک شما از دندان های شما قالبی خواهد گرفت و از آن برای ساخت یک محافظ دندان مخصوص ساختار دندان ها و دهان شما استفاده خواهد کرد.

یک محافظ دندان که به صورت سفارشی ساخته شده است به طور قابل درک، تناسب بسیار بهتری نسبت به محافظ دندان های پیش ساخته یا بویل- اند- بایت فراهم می آورند، که باعث می شود راحت تر باشند و هنگام خواب سخت تر به صورت تصادفی از جای خود خارج شوند.

اگر دندان قروچه می کنید، خروپف می کنید یا آپنه خواب دارید، محافظ دندانی که به صورت سفارشی ساخته شده است ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. آنها گران تر از محافظ های دندان های بدون نسخه هستند، اما برخی از طرح های بیمه دندانپزشکی بخشی یا تمام هزینه آنها را پوشش می دهند.

محافظ دندان

محافظ دندان

محافظ دندان ها چه کاربردهایی دارند؟

در اینجا نگاهی می اندازیم به برخی از متداول ترین دلایلی که افراد از محافظ دندان ها استفاده می کنند.

ورزش ها

هنگامی که صحبت از محافظت از دهان می شود، محافظ دندان یک قطعه ضروری از وسایل ورزشی است که باید از سنین پایین بخشی از تجهیزات استاندارد همه ورزشکاران باشد. انجمن دندانپزشکی آمریکا استفاده از محافظ دندان را حین انجام ورزش هایی که احتمال برخورد، ضربه یا حرکت با سرعت بالا وجود دارد مانند بسکتبال، هاکی روی یخ و فوتبال توصیه می کند. محافظ دندان می تواند به محافظت در برابر آسیب های دندانی و دهانی مانند شکستن دندان یا خارج شدن آن از حفره کمک کند.

گرچه ورزش های پر برخورد و تماسی، مانند بوکس، ورزش های پرخطری برای دهان هستند، هر ورزشکاری ممکن است در فعالیت های غیر تماسی مانند ژیمناستیک و اسکیت نیز آسیب دندانی را تجربه کند.

محافظ دندان های بویل- اند- بایت گرچه گران تر از محافظ دندان های پیش ساخته هستند، اما تناسب بهتری ارائه می دهند که به باقی ماندن آنها در جای خود کمک می کند. اگر پیوسته در ورزش ها شرکت می کنید یا ورزشکار جدی تری هستید، از دندانپزشک خود بپرسید که آیا محافظ دندان سفارشی گزینه بهتری است یا خیر.

دندان قروچه

دندان قروچه و فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر بخشی از اختلال حرکتی مرتبط با خواب است که تحت عنوان دندان قروچه شناخته می شود. این عارضه می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی مانند دندان درد، دندان های لب پر شده یا ترک خورده، درد فک و سوزش لثه شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا همه افراد بعد از درمان با اینویزیلاین جراحی پیوند لثه نیاز دارند؟

استفاده از محافظ دندان هنگام خواب می تواند به جدا نگه داشتن دندان های فک های بالا و پایین شما کمک کند، و در نتیجه از آنها در برابر آسیب محافظت کند.

محافظ های دندان سفارشی معمولاً بهترین نوع برای دندان قروچه هستند. خوابیدن با محافظ های دندان از پیش ساخته ناراحت کننده است و محافظ های دندان بویل- اند- بایت با استفاده مکرر شکننده و ضعیف می شوند.

آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال بالقوه جدی است که در آن تنفس فرد در طول خواب به طور موقت متوقف می شود. این می تواند از دریافت اکسیژن کافی توسط مغز شما جلوگیری کند، که خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. همچنین می تواند باعث خروپف بیش از حد شود.

برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب از دستگاه CPAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی) استفاده می کنند، که راه های هوایی شما را هنگام خواب باز نگه می دارد. با این حال، اگر فقط آپنه خواب خفیف دارید، یک محافظ دندان سفارشی می تواند گزینه خوبی باشد.

محافظ دندان سفارشی، به جای پوشاندن ساده دندان های شما، برای کمک به آپنه خواب طراحی شده است، که با فشار دادن فک پایین و زبان به جلو عمل می کند، و راه هوایی شما را باز نگه می دارد.

خر و پف

محافظ های دندان می توانند خر و پف را کاهش دهند، که به دلیل ارتعاشات بافت نرم موجود در راه هوایی فوقانی شما اتفاق می افتد. بهترین گزینه یک محافظ دندان سفارشی است که با کشیدن فک پایین به سمت جلو برای باز نگه داشتن راه هوایی عمل می کند.

محافظ های دهان و بریس ها

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا در صورت استفاده از بریس امکان استفاده از محافظ دندان وجود دارد یا خیر، و پاسخ مثبت است. اما محافظ دندان باید به صورت سفارشی ساخته شود به گونه ای که در اطراف بریس ها و براکت های شما قرار بگیرد تا حداکثر راحتی و محافظت را فراهم کند.

محافظ دندان

محافظ دندان

چه کسی باید از محافظ دندان ها استفاده کند؟

محافظ های دندان گزینه های خوبی برای ورزشکاران و همچنین افرادی هستند که از آپنه خواب، خر و پف و دندان قروچه رنج می برند. این ابزار به محافظت از دندان ها و دهان شما در برابر آسیب کمک خواهد کرد و اگر در طول شب استفاده شود، ممکن است به بهبود خواب کمک کند.

مراقبت از گارد دهان

محافظ دندان خود را تمیز نگه دارید و با دنبال کردن این توصیه ها کمک کنید عمر طولانی داشته باشد:

  • قبل از قرار دادن محافظ دندان داخل دهان، دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
  • محافظ دندان خود را قبل از گذاشتن و بعد از خارج کردن از دهان با آب خنک یا دهانشویه شستشو دهید. از استفاده از آب داغ خودداری کنید زیرا می تواند باعث چروک شدن آن شود.
  • بعد از هر بار استفاده از مسواک و خمیر دندان برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
  • محافظ دندان خود را در یک ظرف سفت با مقداری تهویه نگهداری کنید تا از آن محافظت کند و اجازه دهد بین هر بار استفاده خشک شود.
  • به طور مرتب حفره ها یا دیگر علائم فرسودگی که نشان می دهند باید محافظ دندان شما تعویض شود را بررسی کنید.
  • اگر محافظ دندان سفارشی دارید، در مراجعه به دندانپزشک آن را همراه خود ببرید. دندانپزشک می تواند آن را تمیز کند و مطمئن شود که هنوز به درستی در جای خود قرار می گیرد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا اینویزیلاین می تواند باعث سر درد شود؟

خلاصه

محافظ های دندان به محافظت از دندان ها، زبان، گونه ها و لب های شما در برابر آسیب های ورزشی یا مشکلات ناشی از آپنه خواب، خر و پف و فشردن یا ساییدن دندان ها (دندان قروچه) کمک می کنند. چندین نوع محافظ دندان وجود دارند که باید مد نظر گرفته شوند؛ بودجه شما و میزان محافظتی که نیاز دارید به شما کمک می کنند تا بهترین گزینه را برای شما مشخص کنید.

سخن پایانی

با دندانپزشک خود صحبت کنید تا مشخص کنید چه نوع محافظ دندانی می تواند در حل مشکلاتی که تجربه می کنید به شما کمک کند. محافظ های دندان معمولاً تا دو سال دوام می آورند؛ تمیز نگه داشتن و نگهداری آن بهترین راه برای اطمینان از دوام آن است.

پرسش های متداول در مورد محافظ های دندان

محافظ دندان را چگونه قالب گیری می کنید؟

محافظ دندان بویل- اند- بایت شما همراه با دستورالعمل های گام به گام ارائه می شود. اما ایده اصلی این است که محافظ دندان را حدود یک دقیقه در یک ظرف آب جوش قرار دهید. سپس، قبل از اینکه آن را روی دندان های فک بالای خود قرار دهید، آن را برای مدت کوتاهی زیر آب خنک بگیرید. آن را در اطراف دندان های خود فشار دهید، از دندان های مولر شروع کنید و به سمت جلو حرکت کنید. سپس قبل از برداشتن محافظ دندان و قرار دادن آن در آب سرد برای سفت شدن، آن را گاز گرفته و به شدت بمکید.

محافظ دندان چگونه باید قرار بگیرد؟

محافظ دندان شما باید به خوبی روی دندان های شما قرار گیرد، بدون اینکه نیاز داشته باشید برای نگه داشتن آن در جای خود آن را گاز بگیرید یا فشار دهید. محافظ دندان باید بدون افتادن یا جا به جا شدن روی دندان های شما محکم بماند.

از کجا می توان محافظ دندان خرید؟

اکثر داروخانه ها و فروشگاه های لوازم ورزشی محافظ دندان می فروشند. اگر به دنبال تهیه محافظ دندان سفارشی هستید، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر
دکتر سولماز جلایر پس از طی دوره راهنمايي،دبیرستان و پیش دانشگاهی در مدارس استعدادهای درخشان (تيزهوشان) با کسب رتبه ممتاز در کنکور سراسری سال 1382 وارد مقطع دکترای دندانپزشکی شد و در سال 1388 با کسب مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی از دانشگاه علوم پزشکی گیلان فارغ التحصیل گردید. در ادامه در سال 1391 با قبولی در آزمون دستیاری دندانپزشکی، دوره تخصصی را در گرایش " ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت " در دانشگاه علوم پزشكي قزوين آغاز نمود و پس از اتمام اين دوره 4 ساله، موفق به اخذ بورد تخصصي ارتودنتیکس گردید. ایشان از سال 1395 به عنوان استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مشغول به فعاليت بوده و علاوه بر فعالیت های پژوهشی-آموزشی،در مطب شخصی خود در شهر اردبیل مشغول خدمت رسانی به هموطنان عزیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code